Contabil Sef

Oraș : Sibiu
Departament / industrie : Financiar / Contabilitate
Tip angajare : Full time

Candidatul ideal

- studii superioare economice, atestat CECCAR

- minim 5 ani experienta in domeniul contabil, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar – contabile (constituie avantaj experienta intr-o companie cu profil de constructii /instalatii industriale)

- cunostinte de legislatie financiar-contabila, salarizare si personal - capacitatea de coodonare a unui departament financiar - contabil

- cunostinte de limba engleza /italiana nivel mediu sau avansat - abilitati avansate de operare MS Office: Excel si Word

- gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza;

- capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali;

- corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii;

Descrierea jobului

- organizeaza si supervizeaza operatiunile zilnice de contabilitate si trezorerie;

- realizeaza inchiderile de luna si de an in contabilitate cu respectarea termenelor legale;

- face propuneri de imbunatatire a procedurilor si politicilor interne contabile, propune noi proceduri care au ca scop eficientizarea activitatii;

- asigura acuratetea si conformitatea balantei lunare si inchiderea acesteia in termenul de comun agreat cu managementul superior;

- intocmirea situatiilor financiare anuale si a raportarilor semestriale si depunerea acestora in termenul legal;

- verificarea corectitudinii înregistrărilor efectuate; - verificarea corelațiilor dintre conturi și între datele contabile și gestiuni;

- realizarea consolidarii bugetului anual;

- urmarirea si analiza indicatorilor financiari;

- realizarea rapoartelor solicitate de management;